3. Teoria Chaosu

Na pewno każdy z nas słyszał o efekcie motyla – trzepot skrzydeł motyla może wywołać tornado. Ten fenomen jest zasugerowany właśnie przez Teorie Chaosu, która implikuje, że każdy nasz ruch lub myśl, ma znaczący wpływ na naszą przyszłość. Pionierem owej teorii był Edward Lorenz, amerykański matematyk i meteorolog, który pracował nad programem który będzie w stanie przewidzieć pogodę. Był przekonany, że prawie dokładne dane wejściowe będą rezultatem prawie dokładnych wyliczeń – okazało się być błędnym stwierdzeniem.

Lorenz wprowadził w komputer dwie liczby – najpierw 0.506127 a później 0.506 – rezultatem były dwa wykresy, które okazały się być znacząco różniące się od siebie.

Efekt motyla sugeruje, że nawet najmniejsza zmiana, która z początku nie wydaje się mieć jakikolwiek wpływ na to, co będzie później, prowadzi do całkiem innych wyników końcowych, dlatego przewidywanie prognozy pogody nie jest możliwe na więcej niż parę dni.

Teorie Chaosu możemy napotkać nawet w grach komputerowych, kiedy twórcy chcą nas nauczyć tego, jaki wpływ nasze decyzje mogą mieć na naszą przyszłość. Jest to przedstawione m.in w grze ‚Life is Strange’, w której możemy manipulować czasem, i cofać podjęte decyzje, zmieniając tym przebieg wydarzeń.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
PODZIEL SIĘ