8. Czas to iluzja

Patrząc na zegarek wiemy, która jest godzina, ale nie wiemy czym dokładnie jest czas – w takim razie co takiego mierzymy? Niektórzy naukowcy wierzą, że czas sam w sobie nie jest prawdziwy.

Albert Einstein odkrył, że czas płynie w różnym tempie. Czas płynie wolniej dla obiektów, które się przemieszczają. Czy w takim razie nie powinno to mieć wpływu na ludzi, którzy codziennie gdzieś się przemieszczają? Na ziemi jednak poruszamy się ze zbyt małą prędkością, aby miało to wpływ na nas, dlatego nie jesteśmy w stanie tego doświadczyć.

Czas jest względy i elastyczny, Einstein twierdził że „granica między przeszłością, teraźniejszoscią i przyszłością to iluzja”. W 1971 naukowcy zrobili eksperyment – za pomocą atomowych zegarów zmierzyli czy faktycznie czas będzie różny w zależności od przemieszczania się. Grupa naukowców wsiadła do samolotu i sprawdziła, czy po wylądowaniu czas będzie różny. Porównywując czas zegara, który mieli przy sobie w samolocie, do czasu zegara, który był na ziemi, potwierdziły predykcje Einsteina, że czas nie będzie ze sobą zgodny. Różnica była mała – parę nanosekund, ale dla naukowców był to wystarczający dowód na to, że ruch ma wpływ na czas.

Einstein twierdził, że czas i przestrzeń nie są dwoma oddzielnymi kwestiami – twierdził, że są ze sobą połączone w jedność, stąd pochodzi nazwa ‚czasoprzestrzeń’.

Gdyby wziąć za przykład kosmite, który jest na galaktyce 10 bilionów lat świetlnych od ziemi, i człowieka, który jest na ziemi. Jeśli obydwoje się nie przemieszczają w stosunku do siebie nawzajem, a ich zegarki działają z taką samą prędkością, dzielą oni ze sobą tą samą teraźniejszość. Załóżmy, że kosmita postanowił jednak się przemieścić w kierunku przeciwnym od ziemi – skoro ruch spowalnia upływ czasu – ich zegarki już nie będą działać tak samo. Skoro ich zegarki nie zgadzają się ze sobą, ich teraźniejszość jest inna. Jako, że kosmitę i człowieka dzieli olbrzymi dystans, tak drobna zmiana ma ogromny wpływ na czas. To, co dla kosmity jest  teraz teraźniejszością, dla człowieka na ziemi jest przeszłością. Teraźniejszość kosmity jest teraz równa przeszłości na ziemi (około 200 lat wstecz), a więc wspomniany człowiek, który robił za przykład, jeszcze się nie urodził.

A co jeśli kosmita zmieni kierunek, i zacznie przemieszczać się w kierunku do ziemi? Jego teraźniejszością będzie nasza przyszłość – ziemia za 200 lat.

Teoria Einsteina była badana wiele razy, naukowcy są w stanie poprzeć to, że czas to iluzja.

Czas w serialu sci-fi „Lost: Zagubieni” był głównym tematem. Twórcy w bardzo ciekawy sposób dali niejednemu widzowi do myślenia, jak dokładnie interpretować czas.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
PODZIEL SIĘ