10. Paradoks Fermiego

Na pewno wielu z nas zastanawiało się dlaczego nie znaleźliśmy żadnej innej cywylizacji.
Jesteśmy w stanie obserwować wszechświat, który jest 92 miliardy lat świetlnych dalej od nas. Wszechświat, który ma minimum 100 miliardów galaktyk. Każda z tych galaktyk ma paręset miliardów gwiazd. Planety też nie są wcale takie rzadkie – najprawdopodobniej są całe biliony, które mogą być mieszkalne. Daje to bardzo dużą szansę na to, że inne życie poza naszym, może istnieć, jednak do dziś nie ma na to żadnych dowodów.

Niestety, raczej nigdy ludzkości nie uda się znaleźć jakiekolwiek dowody na to, że nie jesteśmy sami. Wszystko, co jest poza naszym galaktycznym sąsiedztwem, jest dla nas nieosiągalne, ponieważ Wszechświat cały czas się rozszerza. Gdybyśmy byli w stanie zbudować super statki kosmiczne, które poruszałyby się z ogromną prędkością, potrzebaby miliardów lat podróży, aby sie gdziekolwiek dostać.

Enrico Fermi, twierdził, że ‚kosmici’ już dawno by odwiedzili ziemie, gdyby faktycznie istnieli. Nasza droga mleczna jest stworzona z około 400 miliardów gwiazd, z czego około 20 miliardów podonych do naszego słońca. Średnio, 1/5 tych gwiazd ma podobne planety do Ziemi, które mają warunki do tego, aby rozwinęło się na nich inteligentne życie.

Około 1-2 miliardy lat po Wielkim Wybuchu, zaistniały pierwsze planety, które nadawały się do zamieszkania. Ziemia ma tylko 4 miliardy lat, więc jest bardzo duża szansa na to, by powstało życie na innych planetach. Gdyby chociaż jedna cywylizacja rozwinęła się do stopnia podróżowania w kosmosie, na pewno byśmy to zauważyli. Jakby ludzkości udało się zbudować statki kosmiczne, które pozwalałyby nam na przeżycie w kosmosie, bylibyśmy zdolni do kolonizacji całej galaktyki w ciągu 2 milionów lat. Inne cywylizacje miały o wiele więcej czasu niż my, by ‚przęjąć’ Drogę Mleczną, więc gdzie są wszystkie inne cywilizacje?
Właśnie to pytanie przedstawia Paradoks Fermiego.

Jest kilka hipotetycznych wyjaśnień, dlaczego nie jesteśmy wstanie zaobserwować innej cywylizacji, m.in.:
1. obserwują nas, jednak postanowili się nie komunikować,
2. ich technologia nie jest na tyle rozwinięta, aby się z nami komunikować,
3. są za daleko w przestrzeni lub czasie,
4. nie potrafimy wykryć ich sygnałów – korzystają z częstotliwości, która jest dla nas nietypowa,
5. komunikacja byłaby zbyt niebezpieczna – dla nich i dla nas
6.  nikt inny, poza nami, nie istnieje.

Istnieje również teoria, że Ziemia została celowo odizolowana. Można to wytłumaczyć tak, że zostaliśmy ‚zamknięci’ w kuli, która symuluje Wszechświat, a tak naprawdę prawdziwy Wszechświat znajduje się poza tą kulą. Hipoteza Planetarium spekuluje, że inne istoty stworzyły tą symulacje, aby Wszechświat wydawał nam się pusty od innej cywilizacji.

 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
PODZIEL SIĘ