2. Teoria światów równoległych

Wieloświat – jest to sugestia, że mogą istnieć inne światy, które istnieją równolegle do siebie. Każda nasza decyzja, której nie podjęliśmy tutaj, została podjęta w którymś świecie równoległym. Nie wszyscy naukowcy wierzą w istnienie wieloświatów, a bardzo mała liczba naukowców uważa, ze jest możliwe skontaktowanie się z innym światem równoległym.

Istnieje idea zwana „Level 1”, która sugeruje, że ‘jeśli pójdziesz wystarczająco daleko, wrócisz do domu’ – inaczej mówiąc, przestrzeń jest tak duża, że zasady prawdopodobieństwa implikują z całą pewnością to, że gdzieś istnieją takie planety jak Ziemia.

Nieskończony Wszechświat miałby nieskończoną ilość planet, i na niektórych planetach przebieg wydarzeń byłyby praktycznie identyczny do tych na Ziemi.

Skoro ludzkość korzysta z tak dobrej technologii, że jesteśmy wstanie zobaczyć co jest 13,8 miliardów lat świetlnych od nas, dlaczego nie jesteśmy wstanie dostrzec świata równoległego? Głównie dlatego, że nasza obserwacja jest ograniczona przez prędkość światła – 13,8 miliardów lat temu nastąpił Wielki Wybuch, co oznacza, że 13,8 miliardów lat temu światło rozpoczęło swoją podróż. Promień 13,8 miliardów lat świetlnych ma średnicę 27,6 lat świetlnych – pamiętajmy jednak, że Wszechświat cały czas się powiększa, więc ten sam punkt obserwacji, który leży na odległości 13,8 miliardów lat świetlnych, od czasu Wielkiego Wybuchu, jest obecnie na pozycji 46 miliardów lat świetlnych, co daje nam średnice o długości 92 miliardów lat świetlnych – czyli nasz obserwowalny Wszechświat mierzy właśnie 92 miliardów lat świetlnych.

Istnieje też sugestia, że każdy świat równoległy oddala się od siebie z szybszą prędkością niż prędkość światła, więc nigdy nie będziemy w stanie dostrzec świata równoległego.

Wysoko oceniany serial sci-fi ‚Fringe: Na Granicy Światów’ poruszył temat światów równoległych w interesujący sposób, który może dać dużo do myślenia.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
PODZIEL SIĘ