5. Wyzwanie omdlenia

Historia sprzed dosłownie dwóch lat. O „Pass out challenge” mówiło się jeszcze wcześniej, jednak należyta „moda” nastała w 2017 roku.

Kolejne niebezpieczne wyzwanie, tym razem w roku popularnych to kolejny niebezpieczny trend po „Niebieskim wielorybie”, „Wróżce ognia” czy „Hot water challenge”. Ten odnosi się do celowego odcinania tlenu do mózgu w celu wywołania przejściowej utraty przytomności i euforii. Każda aktywność, która pozbawia mózg tlenu, może powodować umiarkowaną lub ciężką śmierć komórek mózgowych prowadzącą do trwałej utraty funkcji neurologicznej, począwszy od trudności w koncentracji lub utraty pamięci krótkotrwałej poprzez ciężką, trwającą całe życie niepełnosprawność umysłową. Statystyki dotyczące ofiar śmiertelnych i uszkodzeń neurologicznych są kontrowersyjne; nie istnieje żadne ostateczne badanie empiryczne, chociaż istnieją wskazania, że praktyka ta w znacznym stopniu przyczynia się do śmierci i niepełnosprawności, szczególnie wśród nieletnich mężczyzn w większości krajów rozwiniętych. Wielu uważa, że zgony są znacznie zaniżone z powodu fałszywych przypisań samobójcom.

Rodzice poszkodowanych osób ostrzegają przed podejmowaniem tego typu prób oraz apelowali o rozwagę, jednak ich działania nie przyniosły pożądanego efektu. Moda zwyczajnie musiała przeminąć.

 

 

 

 

1
2
3
4
5
PODZIEL SIĘ