6. Hokej

Hokej to sport kontaktowy rozgrywany na lodzie, zazwyczaj na lodowisku, w którym dwie drużyny łyżwiarzy używają patyków, aby strzelać wulkanizowanym gumowym krążkiem do siatki przeciwnika, aby zdobyć punkty. Sport znany jest z szybkiego tempa i fizycznej rozgrywki. Drużyny zazwyczaj składają się z sześciu graczy: jednego bramkarza i pięciu graczy, którzy jeżdżą po lodzie, próbując zdobyć krążek i strzelając gola przeciwko drużynie przeciwnej.

Hokej na lodzie jest najpopularniejszy w Kanadzie, Europie Środkowej i Wschodniej, krajach skandynawskich, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Hokej na lodzie jest oficjalnym narodowym sportem zimowym Kanady. Warto odnotować, że hokej na lodzie jest najpopularniejszym sportem zimowym na Białorusi, w Chorwacji, Czechach, Finlandii, Łotwie, Rosji, Słowacji, Szwecji i Szwajcarii. Północna Hokejowa Liga Narodowa (NHL) to najwyższy poziom w hokeju na lodzie mężczyzn i najsilniejszej profesjonalnej lidze hokeja na lodzie na świecie. Kontinental Hockey League (KHL) jest najwyższą ligą w Rosji i znacznej części Europy Wschodniej. Międzynarodowa federacja hokeja na lodzie (IIHF) jest formalnym organem zarządzającym międzynarodowym hokejem na lodzie, z IIHF zarządzającymi międzynarodowymi turniejami i utrzymującym światowy ranking IIHF. Na całym świecie istnieją federacje hokejowe w 76 krajach.

W Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, krajach skandynawskich i niektórych innych krajach europejskich sport ten znany jest po prostu jako hokej; nazwa „hokej na lodzie” jest używana w miejscach, gdzie „hokej” częściej odnosi się do bardziej popularnego hokeja na trawie, takich jak kraje Ameryki Południowej, Azji, Afryki, Australii i niektórych krajów europejskich, w tym Wielka Brytania, Irlandia i Holandia .

1
2
3
4
5
PODZIEL SIĘ