4. Saneczkarstwo
Saneczkarstwo to małe jedno lub dwuosobowe sanie. Pierwsze zarejestrowane użycie terminu „luge” datuje się na rok 1905 i wywodzi się z dialektu sabojsko-szwajcarskiego francuskiego słowa luge, oznaczającego „małe wybiegające sanie”.
Bardzo praktyczne zastosowanie sanek jest starożytne i powszechne. Pierwsze odnotowane wyścigi na sankach miały miejsce w Norwegii w XV wieku.
Sport saneczkarstwa, podobnie jak skeletoni bobslej, powstał w uzdrowiskowym miasteczku St Moritz w Szwajcarii, w połowie XIX wieku, dzięki staraniom przedsiębiorcy hotelowego Caspara Badrutta. Badrutt z powodzeniem sprzedał ideę zimowego uciekania się, a także pokoje z jedzeniem, piciem i zajęciami. Jego bardziej odważni angielscy jegomoście zaczęli dostosowywać sanie dla chłopców do rekreacji, co doprowadziło do kolizji z pieszymi, gdy pędzili alejkami wioski.
Wyścigi na sankach sportowych są rozgrywane na torach sztucznych lub naturalnych, w konkurencji kobiet i mężczyzn, indywidualnie i w dwójkach.O zwycięstwie decyduje łączny czas przejazdów, tzw. ślizgów.