3. Snowboarding

Snowboarding jest dyscypliną podobną w założeniu do narciarstwa, z tą różnicą, że zamiast  nart używa się tu jednej, szerszej deski. Za początek snowboardingu można uznać rok 1965, kiedy Sherman Poppenwymyślił „snurfera”, choć zjeżdżanie po zaśnieżonym stoku na jednej desce było praktykowane już wcześniej. Dyscyplina wprowadzona została do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku. Były to wtedy takie konkurencje jak: slalom gigant i half-pipe. Konkurencje można podzielić na 4 grupy, odpowiednio na:

Freestyle – polegał na wykonywaniu jak najdziwniejszych trików i figur w powietrzu, głównie z wykorzystaniem konstrukcji takich jak skocznie, raile, boxy. Dyscyplina popularna zarówno na stoku, jak i w snowparkach. Składają się na niego takie konkurencje i style jak Half-pipe, Big Air, Slopestyle, Jibbing.Najłatwiejszym trikiem jest Ollie.

Styl alpejski – skupia się na jak najlepszej kontroli nad deską podczas jazdy po przygotowanym stoku.

Freeride – polega na jeżdżeniu poza przygotowanymi trasami.

Snowcross – jazda na czas po trasie z przeszkodami. W finałach zawodów snowcrossowych zwykle ściga się 4 lub 6 zawodników, z których szybsza połowa przechodzi do następnego etapu.

1
2
3
4
5
PODZIEL SIĘ