5. Zbigniew Bródka

Hockey skate

Zbigniew Bródka (ur. 8 października 1984 w Głownie) – Bródka jest polskim łyżwiarzem szybkim. To mistrz olimpijski, który sprawił radość swoim zwycięstwem wieku polakom podczas olimpiady. Specjalizuje się głownie na dystansie 1500 m.. Pierwszy Polak, który zdobył Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim (na dystansie 1500 m) oraz mistrzostwo olimpijskie.
Prywatnie jest też absolwentem wy­cho­wa­nia fi­zycz­ne­go i fi­zjo­te­ra­pii na Politechnice Opolskiej. Warto podkreślić, iż zawodowo Bródka jest strażakiem pełniącym służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Łowiczu. Obecnie jest oddelegowany do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, gdzie przechodzi kurs, który pozwoli mu awansować do stopnia aspiranta.

Mistrzostwo olimpijskie na dystansie 1500 metrów Bródka zdobył w 2014 roku w Soczi i został pierwszym polskim mistrzem olimpijskim w łyżwiarstwie szybkim. Drugiego Holendra Koena Verweija strażak z Domaniewic wyprzedził zaledwie o 0,003 sekundy. W Soczi zdobył również  brąz drużynowy wraz z Janem Szymańskim oraz Konradem Niedźwiedzkim, gdzie rok wcześniej również zdobył brązowy medal mistrzostw świata w wyścigu drużynowym. Bródka jest też kilkunastokrotnym mistrzem Polski, zarówno na krótkim, jak i długim torze.

Największe sukcesy:1. miejsce w igrzyskach olimpijskich w Soczi w 2014 roku – 1500 m