5. Nonsensyczne rozmowy
Jeśli jest jakiś temat, o którym trzeba pogadać z narcyzem, nie ma co liczyć na wyrozumiałą i poważną rozmowę. Poruszanie ważnych tematów nie ma sensu – narcysta będzie to ignorował.
Złośliwi narcyści i socjopaci korzystają z argumentów ‘ad hominem’, cyklicznych rozmów i gaslighting’u aby zdezorientować swojego rozmówcę, jeśli ten się z nim w czymś nie zgadza. Robią to ponieważ chcą w ten sposób sprawić aby rozmówca poczuł frustracje, zagmatwanie, co może prowadzić do tego, że główny temat rozmowy zostaje na boku i rozmówca skupia się na czymś innym. Rozmówca może poczuć się winny, że jest człowiekiem z uczuciami, który ma swoje myśli i opinie na jakiś temat, które różnią się od tego co sądzi narcysta. W ich oczach to zawsze rozmówca jest problemem.
Wystarczy nawet 10 minut, aby nagle rozmowa potoczyła się w bardzo złym kierunku, w którym narcysta atakuje rozmówcę – m.in. wypomina mu to jaki jest jego styl życia, jakie wybory i decyzje w życiu podjął, jakie miał dzieciństwo, z kim się przyjaźni, i jak potoczyła się jego kariera. Człowiek w takiej sytuacji zaczyna się zastanawiać dlaczego rozmowa potoczyła się w tym kierunku, a to wszystko dlatego, że nie zgodził się z narcyzem w jakiejś kwestii. Narcysta poczuł się urażony, zwłaszcza, że takie osoby żyją w fałszywym przekonaniu, że wiedzą wszystko i są najlepsze.