9. Zawstydzanie

„Powinieneś się wstydzić” to ulubione powiedzenie toksycznych ludzi. Choć może być użyte przez kogoś, kto jest nietoksyczny, w sferze narcyzów lub socjopatów, wstyd jest skuteczną metodą, która atakuje każde zachowanie, które może rzucić wyzwanie potędze toksycznej osoby. Może być również użyty do zniszczenia i zredukowania poczucia własnej wartości ofiary: jeśli ofiara odważy się być dumna z czegoś, upokorzenie ofiary za tę cechę, jakość lub osiągnięcie może osłabić ich poczucie własnej wartości i stłumić jakąkolwiek dumę ofiara posiada.

Złośliwi narcyzi, socjopaci i psychopaci lubią używać własnych ran ofiary przeciwko niemu samemu – więc nawet będą zawstydzać taką osobę za to, że mogła mieć przykre dzieciństwo, twierdząc, że najwidoczniej na to sobie zasłużyła.

Złośliwy narcyz lub socjopata nie tylko będzie twierdził, że ofiara musiała zrobić coś, na co zasługiwała, ale także będzie chwalić się swoim szczęśliwym dzieciństwem, aby druga osoba poczuła się niegodna.

Jeśli podejrzewasz, że masz do czynienia z osobą toksyczną, unikaj ujawniania jakichkolwiek swoich słabości lub przeszłych traum. Dopóki nie udowodnią ci charakteru, nie ma sensu ujawniać informacji, które potencjalnie mogłyby zostać wykorzystane przeciwko tobie.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
PODZIEL SIĘ