10. Alice In Chains – Dirt (1992)

chain-566778_1920
Dzisiejsze zestawienie rozpoczniemy od drugiego studyjnego krążka amerykańskiego zespołu Alice In Chains. Mowa oczywiście o „Dirt”, wydanego przez wytwórnię Columbia 29 września 1992 roku.  Muzyka stworzona na potrzeby Dirt jest z jednej strony cięższa od poprzedniego, z drugiej ciągle melodyjna. Być może to połączenie brzmień to jeden z powodów, dzięki któremu krążek osiągnął status platynowego.  Album odznacza się różnorodnością brzmienia, co sprawia niemałą trudność by przypisać go do konkretnego gatunku. Od początku istnienia zespołu (1987) ichnie brzmienie utożsamia się z nurtem grunge. Po przesłuchania nagrania, w uszy uderzają liczne inspirację  z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70. Czuć tu nie tylko ostre riffy  Black Sabbath, ale także melodie podobne to Led Zeppelin.

Praktycznie każdą kompozycję na Dirt zaaranżował gitarzysta, Jerry Cantrell, dodatkowo wraz z Laynem Staleyem tworzył on teksty. Odznaczają się one swoim egzystencjalnym i mrocznym charakterem. W tekstach poruszane są wątki gniewu, tęsknoty, zachowań antyspołecznych, jak i śmierci.
Album zaraz po wydaniu ukazał się na 6. pozycji zestawienia Billboard 200. 8 lat po wydaniu krążek otrzymał status poczwórnej platyny i sprzedał się w nakładzie ponad 4 milionów kopii. Należy dodać, iż wynik ten oznacza sprzedaż tylko w USA. Po dzień dzisiejszy jest to najlepiej sprzedający się album Alice In Chains, przez wielu uważany jako wyznacznik muzyki grunge.

Lista utworów:
1. „Them Bones”
2. „Dam That River”
3. „Rain When I Die”
4. „Down in a Hole”
5. „Sickman”
6. „Rooster”
7. „Junkhead”
8. „Dirt”
9. „God Smack”
10. „Intro
11. „Hate to Feel”
12. „Angry Chair”
13. „Would?”

[post_pagination]

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
PODZIEL SIĘ