6. Obrona prewencyjna
Jeśli ktoś powtarza ciągle, że “jest miły” lub “możesz mu ufać” i stara się w jakiś sposób podkreślić wiarygodność tych słów bez jakiejkolwiek prowokacji od drugiej osoby, to może świadczyć, że coś tu jest nie tak.
Toksyczni i agresywni ludzie przeceniają swoją zdolność do bycia uprzejmymi i współczującymi. Często wspominają, że powinno się „ufać” im bez wcześniejszego zbudowania solidnego fundamentu zaufania. Mogą oni „wykonywać” wysoki poziom współczucia i empatii na początku relacji z drugą osobą, aby oszukać, a dopiero później odsłonić ich fałszywą osobowość. Ich prawdziwa osobowość to nic innego jak nieczułość i pogarda.
Osoby, które są miłe rzadko kiedy chwalą się swoimi pozytywnymi cechami – emanują swoim ciepłem więcej niż mówią o tym i wiedzą, że działania mówią więcej niż zwykłe słowa. To jest po prostu ich charakter i nie robią tego, aby mieć z tego korzyści, dlatego narcysta będzie naciskał na to, że “zrobił coś miłego” lub, że “jest miły”, bo robi to tak rzadko, że jest to dla niego niecodzienne, i odczuwa potrzebę poinformowania o tym innych ludzi i doskonale wie, że robi coś tylko dlatego, aby mieć z tego jakieś korzyści.
Aby przeciwdziałać obronie prewencyjnej, należy zakwestionować dlaczego dana osoba podkreśla swoje dobre cechy. Czy to dlatego, że myślą, że im nie ufasz, albo dlatego, że wiedzą, że nie powinieneś?