10. Islamski Złoty Wiek (750 AD – 1257 AD)
Nie tylko była to jedna z największych cywilizacji w dziejach ludzkości, ale została również przyjęta jako „pierwsza uniwersalna cywilizacja” ze względu na różnorodność narodowości, kultur, religii, etc.
Poprzednie cywilizacje takie jak starożytnej Grecji, Rzymu, czy Chin były naturalnie wielkimi cywilizacjami jednak ich zasięg był tylko regionalny. Cywilizacja muzułmańska nie tylko posiadała wszelkie wynalazki poprzednich innych cywilizacji, z uwagi właśnie na tę różnorodność i przenikanie kultur, ale także tworzyła własne wynalazki i innowacyjne rozwiązania. Mimo tego, to jedna z najmniej historycznie docenionych cywilizacji. Jej waga została podważona przed laty przez historię eurocentryczną, której zasługi są widoczne i stanowiły wzór do naśladowani dla następców, w tym także dla muzułmanów.
Złoty Wiek Islamski utorował drogę dla późniejszego europejskiego renesansu, dając mu podwaliny, mieszanki kulturowo-cywilizacyjnej oraz nowoczesnej jak na tamte czasy technologii. Zrobili wielkie zasługi w dziedzinie nauki, matematyki, astronomii i wielu innych. Bez ludzi takich jak Ibn al Hajsam lub Abu Nasr Al-Farabi świat nie byłby nawet w połowie tak zaawansowany, jak jest dzisiaj.
Ich niechlubna sława i brak akceptacji dla tego imperium wynika nie tylko z faktu, że ich dokonania traktowano jak plagiat po innych kulturach, ale także z uwagi na barbarzyństwo oraz terroryzm.
[post_pagination]