2. Starożytny Egipt (3150 pne – 30 pne)

sphinx-1057155_1920

Nie wiem czemu, ale od zawsze była to moja jedna z najbardziej ulubionych starożytnych cywilizacji. Powodów ku temu jest dość sporo.

Pamiętajmy, że Egipt jako taki był pierwszym ujednoliconym krajem, w którym rządziło prawo. Ich warunki, w jakich przyszło im żyć wyjątkowo sprzyjały rozwojowi. Z resztą, ich zasługi z zakresu, ot choćby technologii, do dnia dzisiejszego są wartościowe i uznawane za pożyteczne. Najstarsze ich wynalazki datuje się na 40 tysięcy lat wstecz.

Wtedy też pojawiły się pierwsze kubki, łyżki oraz noże. Egiptowi zasługujemy wynalezienie papirusu oraz liny skrętnej, silniejszej, używanej m. in. do wyrobu narzędzi rolniczych budowy broni oraz na łodziach. Należy pamiętać, że te wynalezione zostały już około 19 tysięcy lat temu. Kolejny ważny wynalazek to kalendarz (4236 rok p.n.e.). Jego działanie opierało się na powtarzających się cyklicznie wylewach Nilu. Co ciekawe, cywilizacja Egiptu nie była cywilizacją wojenną, jak na przykład muzułmanie.

Wręcz przeciwnie, wszystkie ważniejsze technologie opracowywali sami. W samym społeczeństwie dominowała hierarchia. Dzięki temu, potomkowie rolników mogli się kształcić, by w przyszłości należeć do lepszej klasy społecznej.

[post_pagination]

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
PODZIEL SIĘ