3. Dlaczego sen jest nam potrzebny?

Człowiek przesypia jedną trzecią swojego życia. Powód jest całkiem prosty – chodzi o to, aby pozostałe dwie trzecie życia mógł spędzić aktywniej. To, ile potrzeba nam snu, jest kwestią indywidualną, ale według naukowców optymalna długość powinna wynosić około 8 godzin.

Podczas snu, nasz organizm cały czas pracuje. Np. kora mózgowa nie jest w stanie ‚wyłączyć się’ na noc, jest cały czas przygotowana na nagły bodziec, który może nam przerwać sen.
Regeneracja komórek mózgu wymaga dostarczenia im glukozy i tlenu jak podczas dnia, zatem organy nie mogą odpoczywać.

Nasz kilkugodzinny sen od 50 lat jest dzielony na 5 faz. Faza REM była najważniejszym odkryciem – jest ona związana z poruszaniem się gałek ocznych pod zamkniętymi powiekami (z angielskiego: Rapid Eye Movement). Mózg w tym stadium pracuje najaktywniej – jest ona odpowiedzialna za to, co nam się śni. Po fazie REM następuje sen głęboki, napięcie mięśni jest minimalne a gałki oczne nie poruszają się. W ciągu 8 godzin snu doświadczamy 4-5 takich cykli. Faza REM ulega skrócenia im starszy jest człowiek.

Jak już wiemy, jedną z podstawowych funkcji snu jest regeneracja uszkodzonych komórek w mózgu, więc mniejsze zwierzęta, które mają szybki metabolizm, potrzeba więcej czasu. To wyjaśnia dlaczego koty przesypiają co najmniej 12 godzin w ciągu doby a psy 10 godzin. Natomiast słoniom wystarczą tylko 3 godziny snu. To również wyjaśnia dlaczego bezsenność prowadzi do stanów lękowych, ogólnego upośledzenia sprawności ruchowej i przygnębienia.

1
2
3
4
5
PODZIEL SIĘ