1. Co bardziej kształtuje człowieka – geny czy wychowanie?

Bardzo łatwo jest nam podzielić ludzi na geniuszy, przeciętnie inteligentnych, i mniej inteligentnych, jednak nie wszyscy jesteśmy do końca pewni, co ma na to istotny wpływ.

Mózg człowieka dojrzewa przez około 20 lat. To, co wrodzone, łączy się z tym, co nabyte, ale nie jest łatwo stwierdzić gdzie kończy się jedno, a zaczyna drugie.
Szacuje się, że wpływ genetyczny oraz środowiskowy powoduje, że jedni są inteligentni bardziej od innych, ale stwierdzenie w jakich proporcjach jest bardzo trudne. Inteligencja danej osoby może zależeć w połowie, lub tylko w 10%, od czynników genetycznych.

W przypadku różnych cech osobowości, wpływ czynników genetycznych jest oceniany na około 40%. Niektóre cechy znacznie bardziej zależą od genów, m.in. skłonność do ryzyka w 65% jest uzasadniona genetycznie.

Czy geny mogą w takim razie być powiązane z agresją? Jakiś czas temu pojawiły się doniesienia o wykryciu genu hiperagresji, który został znaleziony u więźnia w USA skazanego za morderstwo.
Natomiast naukowcy ze Szwecji przebadali kryminalistów, którzy popełnili najpoważniejsze zbrodnie, i wierzą, że zidentyfikowali gen, który przyczynia się do przemocy. Geny, które zwiększają skłonność do zachowań agresywnych są prawdopodobnie powiązane z genami odpowiedzialnymi za ADHD. Agresja jest jednym z elementów natury człowieka, jednak środowisko potrafi zmienić prawdopodobieństwo jej występowania.

1
2
3
4
5
PODZIEL SIĘ