1. Rzymianie (27 pne-1453 ne)
Jeśli chcemy użyć sformułowania – największa cywilizacja na świecie – lub – najbardziej zasłużona w dziejach – to bez zbędnych ogródek wybierzemy właśnie rzymską.
Można co prawda powiedzieć, że rzymianie masowo kopiowali od Greków praktycznie wszystko, co tylko się dało, ale pamiętajmy, że kopiować też trzeba potrafić, zwłaszcza jeśli rozwiniemy pomysły i nadamy im zupełnie nowego znaczenia. W sumie to wykreowanie niepowtarzalnego stylu rzymskiego w sztuce, malarstwie, rzeźbie, czy w architekturze było możliwe nie tylko dzięki kopiowaniu, ale także umiejętności dodawania czegoś od siebie. Architektura romańska była wysoce zróżnicowana.
Można w niej zobaczyć wpływy greckie, ale także kultury Etrusków. Akwedukty, publiczne łaźnie, toalety, systemy dróg, hydroterapia, można by wymieniać bez końca. Pamiętajmy także, że cały renesans właściwie w całości opierał się na wpływach rzymskich. Naukowcy szacują, że gdyby nie upadek Rzymu, rewolucja przemysłowa odbyłaby się około 500 roku naszej ery. Średniowiecze na wiele wieków wprowadziło zastój w rozwoju przemysłowym.
Wyobrażacie sobie sytuację alternatywną, w której Rzym przyjmuje Chrześcijaństwo i pokonuje barbarzyńców? Średniowiecza właściwie mogłoby nie być, a nasz rozwój przyśpieszony zostałby w sposób nieporównywalny. Niestety, to tylko spekulacje i nie dowiemy się „co by było gdyby”.
[post_pagination]