10. Czy jest możliwe aby czytać w ludzkich myślach?

Mózg jest najbardziej skomplikowanym organem w ludzkim ciele. Naukowcy próbują na wszelkie sposoby poznać i rozszyfrować go całkowicie.

Projekt Blue Brain, który został rozpoczęty w 2005 roku przez Politechnikę Federalną w Lozannie w Szwajcarii, polega na stworzeniu wirtualnego mózgu poprzez symulację komputerową. Głównym celem tego projektu jest zrozumienie zasad działania mózgu.

Istnieje hipotetyczny proces transferu umysłu – polegałoby to na przeniesieniu świadomości człowieka (lub skopiowaniu) do komputera. Taka symulacja mogłaby być częścią wirtualnej rzeczywistości, wchodziłaby w interakcje ze światem rzeczywistym za pomocą robota lub biologicznego ciała. Obecnie jest to proces, na który musimy jeszcze poczekać, jednak jest to cel, do którego dąży neuroinformatyka.

Transfer umysłu byłby dużym krokiem do stworzenia sztucznej inteligencji lub do przedłużenia życia. Możliwa by była także kopia zapasowa umysłu, co by zabezpieczyło przed ryzykiem śmierci z zdarzeń losowych. Można wywnioskować z tego, że taka technologia dałaby nam szanse na nieśmiertelność. Istnieją jednak spore wątpliwości, czy skopiowany lub przeniesiony umysł byłby wciąż danym człowiekiem.

Progres dotychczasowych badań jest taki, że naukowcy byli w stanie stworzyć kilka modeli mózgów mniejszych zwierząt, które funkcjonowały sprawnie. w 2010 roku, został stworzony i zasymulowany model mózgu muszki owocowej, natomiast parę lat wcześniej, w 2006 roku, stworzono symulację działania pojedynczej kolumny neuronalnej mózgu szczura. Ludzki mózg wymaga superkomputer o wystarczającej mocy obliczeniowej, aby przetworzyć 15-33 miliardów neuronów, z których każdy najprawdopodobniej ma do 10 tysięcy połączeń synaptycznych. Ilość informacji, niezbędnych do odtworzenia funkcjonalności ludzkiego mózgu wymaga 500 petabajtów. Takie superkomputery powstaną w 2020 roku.

Transfer umysłu niósłby ze sobą wiele konsekwencji, takich jak tożsamość i prawa – ludzkość miałaby problem, czy skopiowany umysł jest nowym umysłem, który po prostu posiada wspomnienia poprzedniego, czy jednak może jest tym samym umysłem. Możliwość podłączenia się pod komputer i skopiowanie własnego umysłu mogłoby doprowadzić do technologicznej osobliwości – załóżmy, że najzdolniejsi specjaliści wielokrotnie skopiowałoby swój umysł – postęp techniczny stałby się tak szybki, że ludzkie przewidywania stałyby się nieaktualne, mogłoby to wywołać drastyczną zmianę w technologii.

Podpinanie swojego umysłu pod komputer najprawdopodobniej dałoby możliwość manipulacji danymi, które się tam znajdują. Inne osoby mogłyby mieć dostęp do naszych wspomnień i myśli, bylibyśmy ciągle pod kontrolą, a nasza prywatność przestałaby istnieć.

1
2
3
4
5
PODZIEL SIĘ