7. Czy jest istotna różnica między mózgiem kobiety a mężczyzny?

Mózgi kobiet i mężczyzn różnią się rozmiarem, gęstością, asymetrią – symetrią i podwzgórzem.

W początkach ubiegłego stulecia, naukowcy i lekarze byli przekonani, że mózg kobiecy nie dorównuje męskiemu mózgu sprawnością, jako, że jest mniejszy bo mieści się w mniejszej głowie. Niemiecki lekarz Paul Julius Moebius w 1900 r. napisał książkę zatytułowaną „O umysłowym i moralnym niedorozwoju kobiety”.

Rozmiar: Mózg mężczyzny jest faktycznie większy od mózgu kobiety – także proporcjonalnie, porównując mózgi kobiet i mężczyzn ważących tyle samo. Zaletą kobiecego mózgu jest to, że pracuje ekonomiczniej – zużywa mniej energii do wykonywania tych samych czynności – co może być powodem dlaczego starzeje się wolniej niż mózg mężczyzny.

Gęstość: Niektóre części kobiecego mózgu neurony są upakowane bujniej. Profesor Anna Grabowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej opisała pracę kanadyjskiej badaczki, która potwierdziła, że gęstość neuronów w obszarze skroniowym, który jest związany z przetwarzaniem mowy, jest u kobiet około 11% większa niż u mężczyzn.
Kobiece mózgi posiadają więcej substancji szarej – wypustek doprowadzających sygnały do komórki, natomiast mózgi mężczyzn jest więcej substancji białej – aksonów mielinowych, które przekazują sygnały z jednej komórki do innych.

Asymetria – symetria: Mózgi kobiet są bardziej symetryczne. Naukowcy zauważyli, że człowiek po uszkodzeniu mózgu silniej ulega złudzeniu optycznemu. U mężczyzn można było to zaobserwować, jeśli doznali uszkodzenia prawej półkuli mózgu, a u kobiet także po uszkodzeniach lewej półkuli mózgu.

Zadania związane z językiem w męskim mózgu aktywują korę czołową tylko w lewej półkuli, natomiast u kobiet w lewej i w prawej półkuli. Naukowcy przypuszczają, że u kobiet obie półkule są ze sobą bardziej zżyte, przez co lepiej ze sobą współpracują, lub jest między nimi więcej połączeń.

Podwzgórze: Odpowiada za regulację hormonalną organizmu – odczuwanie pragnienia, głodu, a także potrzeb seksualnych. U kobiet niektóre części podwzgórza są znacznie mniejsze niż u mężczyzn, jednak u mężczyzn homoseksualnych lub transseksualnych ich rozmiary są bardzo podobne do kobiecych. Naukowcy zasugerowali, że męskie hormony produkowane przez jądra kształcą mózg w męski sposób. Jeśli to się nie stanie, mózg kształtuje się wtedy w sposób kobiecy. Zostało to zaobserwowane u zwierząt, jednak naukowcy nie są stuprocentowo pewni, że dzieje się tak również u ludzi.

1
2
3
4
5
PODZIEL SIĘ