9. Czy mikrokomputery znajdą się kiedyś w ludzkich głowach?
Jest to trudne pytanie, jednak taka wizja jest przedstawiana przez wiele pisarzy lub reżyserów. Gdyby podłączyć do mózgu komputer, który by symulował bodźce, mózg nie byłby w stanie stwierdzić czy jest to rzeczywiste czy symulowane przez komputer.
Technologia ciągle posuwa się naprzód, razem z tym technika mikroprocesorowa. Gdyby człowiek miał w głowie mikrokomputer jego uczucia, myśli, wykonywanie czynności itd. byłyby najprawdopodobniej cały czas kontrolowane. Eksperymenty, które pozwalają kontrolować naukowcom zwierzęta, są przeprowadzane nie od dziś. Naukowcy wysyłają do mózgu zwierząt impulsy, dzięki którym są w stanie kontrolować ich zachowania.
Zastosowanie mikrokomputera u osób poszkodowanych w wyniku uszkodzenia danej części mózgu mogłoby pomóc na takiej zasadzie, że pełna sprawność mózgu mogłaby zostać przywrócona. Naukowcy obecnie pracują nad takim zastosowaniem mikrokomputera. W internecie można znaleźć opisane eksperymenty, w których na podstawie elektrycznych impulsów w mózgu wywoływany jest ruch ramienia robota. Już dziś dostępne są prototypy, które są w stanie przywrócić wzrok czy słuch do pewnego stopnia. Naukowcy nie poddają się, i ciągle pracują nad tym, aby przywrócić sprawność fizyczną osobą sparaliżowanym poprzez ominięcie uszkodzonego odcinka nerwów.