Nawiedzony dom – kto z nas jako dziecko nie znał przynajmniej jednego takiego w okolicy. Miejskie legendy przepełnione są opowieściami o dziwnych, starych, lekko rozpadających się budowli, w których niegdyś dochodziło do tragedii lub obecnie zamieszkane są przez „dziwnych” ludzi. Tak czy inaczej lista takich domostw jest dość spora, ale skupmy się tylko na dziesięciu, najdziwniejszych i rozsianych po całym świecie. Nie ukrywam, że dziś będzie nieco sceptycznie, ale co tam. Jesteście gotowi?

10. Borley Rectory, Anglia

chapel-524021_1920

Epoka wiktoriańska w Anglii pozostawiła po sobie wiele cennych zabytków historycznych, choć gros z nich jest, jakby to ująć, specyficznych. Jeden z najdziwniejszych domów, które ludzie określali przez dekady mianem nawiedzonych jest domostwo znajdujące się w Anglii, w Essex.

Budynek powstały prawie sto pięćdziesiąt lat temu to kwintesencja tego, co amerykanie zwykli nazywać „creepy”. Na jego temat powstało już wiele reportaży, w których niewyjaśnione zjawiska starają się wytłumaczyć liczni dziennikarscy sceptycy. Pierwszy, który pokusił się opisać dziwne zjawiska był Harry Price. Z jego raportów wynikało jakoby w domu straszyło. Wiecie o co mi chodzi, ot taki sztampowy przykład Paranormal Activity. Raporty badacza zostały odrzucone przez Towarzystwo Badań Psychicznych (SPR).

Historia rozeszła się po kościach. Nawet BBC, które pierwotnie planowało nagrać w tym miejscu dokument, zrezygnowało z czasem, uznając, iż dziwne zjawiska są tylko chwytem marketingowym służącym lepszej sprzedaży książek Price’a.

[post_pagination]

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
PODZIEL SIĘ