2. Płetwal błękitny (Balaenoptera musculus).

whale-630256_1920

Płetwal błękitny to gatunek ssaka z rodziny płetwalowatych, podrzędu fiszbinowców, rzędu waleni.
Gatunek ten charakteryzuje się dwoma otworami nosowymi, małą płetwę grzbietową, która znajduje się w tylnej części jego sporego ciała oraz płetwą ogonową z łatwym do zauważenia wcięciem na środku.
Niegdyś płetwali żyło wiele, jednak masowe polowania na wieloryby zakończyły ich prym na oceanach, sprawiając, że jest ich teraz dużo mniej. Dodatkowym ich zagrożeniem, ale już naturalnym są orki.
To największy przedstawiciel rzędu waleni,  jaki zamieszkuje naszą planetę.  Długość ich ciała oscyluje w granicach  33 metrów, a masa ciała 190 ton.
Samice w tym przypadku zwierzęcia paradoksalnie są większe od samców. Ich ciała są niebieskoszare i charakteryzują się plamami nieregularnie rozmieszczonymi na ciele.
W szczękach płetwala znajdują się płyty fiszbinowe. Ich długość to około 1 m. Mają ciemny kolor. Płetwale posiadają około 270-395 płyt fiszbinowych w każdej połowie górnej szczęki.
Gatunek ten świetnie znosi różnice w temperaturach wody, dzięki czemu trudno powiedzieć jakie miejsca zamieszkuje, bowiem spotkać go można praktycznie wszędzie.
Głównym składnikiem ich diety są skorupiaki oraz plankton.

[post_pagination]

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
PODZIEL SIĘ