8. Narwal

narwhal-308568_1280

Narwal to jeden z zaledwie dwóch nietypowych gatunków waleni. Drugi z nich to Beluga.

Interesujący nasz przedstawiciel świata wodnego zamieszkuje w okolicach Arktyki. Jego długość oscyluje w granicach 4-5 metrów, chociaż zdarzają się także większe okazy, jak największy, mierzący 6,2 metra. To, co czyni go jednym z niezwykłych zwierząt to jego pojedynczy, ale za to wyjątkowo długi kieł – siekacz, wystający z jego lewej strony szczęki. Długość kła sięga nawet trzech metrów u dorosłego samca. Dodatkowo, jeden na 500 osobników posiada dwa okazy, zarówno z prawej, jak i lewej strony.

Wielu naukowców na przestrzeni lat zastanawiało się po co narwalowi tego typu kieł. Obecnie znamy przynajmniej trzy główne teorie. Pierwsza głosi, iż kieł używany był do echolokacji i komunikacji z innymi przedstawicielami. W myśl drugiej teorii kieł miał być jedynie symbolem dominacji wśród innych samców. Ostatnia z nich wskazuje jakoby kieł służył do rozbijania lodu.

Która z nich jest prawdziwa? Trudno powiedzieć, faktem jest jednak to, że do dnia dzisiejszego stanowi to nie lada zagadkę w świecie zwierząt, której naukowcy i badacze do końca jeszcze nie rozwiązali

[post_pagination]

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
PODZIEL SIĘ