6. Witamina B9 (Kwas foliowy)

Kwas foliowy jest rozpuszczalny w wodzie – występuje  w warzywach liściowych, a głównie w szpinaku. Można go również znaleźć w sałacie, brokule, kapuście i kalafiorze. W mniejszych ilościach znajduje się w pomidorach.

Kwas foliowy jest potrzebny do prawidłowego rozwoju organizmu człowieka. Zajmuje się produkcją materiału genetycznego (DNA) i wieloma innymi funkcjami organizmu. Kwas foliowy jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu niedoboru folianów, jak również w niedokrwistości. Pomaga leczyć niezdolność jelita do prawidłowego wchłaniania składników odżywczych. Kwas foliowy stosuje się również w innych stanach, m.in. wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, chorobą wątroby, alkoholizmem i dializą nerek. Wpływa bardzo dobrze na układ nerwowy i mózg, wspomaga utrzymać dobre samopoczucie psychiczne. Kwas foliowy jest zalecany kobietom w ciąży z tego powodu, że może uchronić przed poronieniem, wpływa znacząco na rozwój płodu podczas początkowych etapów, kiedy kształtuje się mózg i kręgosłup. Kwas foliowy pomaga zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia rozszczepu kręgosłupa u płodu.

Niedobór kwasu foliowego powoduje uczucie zmęczenia i kłopoty z koncentracją, bezsenność, stany niepokoju i stany lękowe, nadmierną drażliwość, problemy z pamięcią. Może także powodować depresje.

1
2
3
4
5
PODZIEL SIĘ