4. Witamina C

Kwas askorbinowy jest dla ludzi witaminą, więc musi być dostarczany do organizmu. Witamina C jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, która odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia tkanki łącznej organizmu, a także działa jako przeciwutleniacz.
Nasz organizm nie wytwarza samej witaminy C, ani jej nie magazynuje, dlatego ważne jest, aby w codzienna dieta zawierała dużo owoców i warzyw. Dobrym źródłem witaminy C jest papryka (lepszym niż pomarańcze!), czarna porzeczka, kiwi, pomarańcze, truskawki, brokuły i ananas. Kwas askorbinowy wspomaga układ immunologiczny, chroni przed chorobami układu krążenia, prenatalnymi problemami zdrowotnymi, chorobami oczu, a nawet starzeniem skóry. Witamina C stosowana w kosmetykach dobrze rozjaśnia przebarwienia, odmładza wygląd skóry i nadaje jej promienności.

Bardzo częstymi skutkami niedoboru jest osłabienie odporności organizmu, łatwe siniaczenie i powolne gojenie się ran, na co wiele ludzi nie zwraca uwagi. Innymi, poważniejszymi skutkami niedoboru witaminy C jest krwawienie i owrzodzenie dziąseł,  wypadanie zębów, pękanie naczyń krwionośnych, obrzmiałe i bolesne stawy, nieprawidłowe zrastanie się kości.

Poważny niedobór witaminy C powoduje szkorbut, chorobę wynikającą z rozkładu kolagenu. Na niedobór witaminy C często cierpią palacze, dlatego można dostrzec  na ich skórze drobne zmarszczki.

1
2
3
4
5
6
PODZIEL SIĘ