Która choroba zbiera najwięcej zgonów? Jakich chorób boimy się najbardziej? Gdzie można się zarazić najbardziej śmiercionośnymi chorobami? To tylko kilka pytań, które spędza nam przy wiadomościach o kolejnych ogniskach Eboli, AIDS, czy żółtej febry. Czy oby na pewno powinniśmy się bać tych medialnych “żniwiarzy śmierci”? A może na naszą trwogę zasługują inne, dużo bardziej zabójcze zarazy? Przeczytaj naszą listę 10 najbardziej zabójczych chorób i zdecyduj sam/sama.

5. DŻUMA, mór

Dżuma to chyba najbardziej znana „Plaga”. Zaraza morowa (dżuma) to ostra bakteryjna choroba zakaźna gryzoni wywołaną infekcją tlenowych pałeczek dżumy – Yersinia pestis. Wyróżnia się trzy zasadnicze postacie dżumy: dymieniczą, posocznicową (septyczną), płucną: pierwotną i wtórną.
W ciągu 4 dni zabija 70% nosicieli. Objawy pojawiają się w okresie od dwóch dni do tygodnia od ukąszenia: wysoka gorączka (powyżej 38 °C), poty, dreszcze, rozszerzenie naczyń krwionośnych, ból głowy i znaczne osłabienie, a w przypadku odmiany septycznej także mikrozatory bakteryjne w końcowych naczyniach krwionośnych palców rąk i stóp oraz nosa, czego skutkiem jest zgorzel objawiająca się czarnym zabarwieniem tkanek. Dżuma wciąż występuje w niektórych rejonach Azji! A łączna ilość jej ofiar szacowana jest na 50-60 mln ludzi!

[post_pagination]