6. Z czym nie mieszać alkoholu?
Alkoholu na pewno nie powinniśmy mieszać z lekami przeciwbólowymi. Leki przeciwbólowe takie jak oksykodon i hydrokodon, mogą powodować zawroty głowy, senność, osłabioną kontrolę motoryczną i ryzyko przedawkowania po przyjęciu z alkoholem, podobnie jak leki na receptę i bez recepty. Regularne stosowanie acetaminofenu (paracetamol) w połączeniu z alkoholem wiąże się z uszkodzeniem wątroby, a nawet zwykła dawka kwasu acetylosalicylowego może prowadzić do rozstroju żołądka, krwawienia i wrzodów.
Kolejnym złym przykładem jest mieszanie alkoholu z napojami energetycznymi może początkowo wydawać się nieszkodliwe; w końcu alkohol jest depresantem, więc sparowanie go ze środkiem stymulującym powinno poprawić sytuację, prawda? Niestety nie jest to takie proste. W normalnych okolicznościach większość z nas zaczyna czuć się ospale lub sennie po kilku drinkach alkoholowych. Możemy wyczuć, że wypiliśmy już wystarczająco alkoholu,więc spowalniamy jego konsumpcję. Ale kiedy dodamy napoje energetyczne do alkoholu, stymulujące działanie kofeiny, składników roślinnych lub cukrów w napoju może maskować działanie alkoholu, dzięki czemu czujemy się bardziej trzeźwi i czujni niż faktycznie jesteśmy. Napoje energetyczne zapobiegają odczuwaniu przez pijących skutków działania alkoholu, ale nie zmniejszają stężenia alkoholu ani nie poprawiają zdolności organizmu do metabolizowania alkoholu].
Badanie przeprowadzone na Australijskim Uniwersytecie Narodowym wykazało, że mężczyźni i kobiety w wieku 18-30 lat, którzy pili alkohol w połączeniu z napojami energetycznymi, czuli potrzebę spożycia większej ilości alkoholu niż uczestnicy badania, którzy spożywali alkohol bez napojów energetycznych.