5. Rzymskie Katakumby

Rzymskie katakumby to dawne podziemne cmentarzyska, które pochodzą z drugiego do piątego wieku i były głównie używane przez chrześcijan i Żydów. Jaki był powód powstania owych katakumb? Chrześcijanie nie zgodzili się z pogańskim zwyczajem palenia ciał zmarłych, z tego powodu, aby rozwiązywać problemy spowodowane brakiem przestrzeni i wysoką ceną ziemi, postanowili stworzyć te rozległe podziemne cmentarze.

Katakumby posiadają ogromną liczbę podziemnych przejść, które tworzą prawdziwe labirynty o długości kilku kilometrów, wzdłuż których wykopano rzędy prostokątnych nisz.

Zwłoki były owijane w prześcieradło i umieszczone w niszach, które następnie przykryto nagrobkami z marmuru lub, częściej, wypalanej gliny. Następnie nazwisko zmarłego wyryto na okładce z symbolem chrześcijańskim. Rzymskie prawo zakazało w tym czasie pochówku zmarłego w głębi miasta, z tego powodu wszystkie katakumby znajdowały się poza murami.

W Rzymie znajduje się ponad sześćdziesiąt katakumb zbudowanych z setek kilometrów podziemnych przejść, w których znajdują się tysiące grobowców. Obecnie tylko pięć z nich jest otwartych dla publiczności. Katakumby Rzymu oferują specjalną wizytę, w której można zobaczyć pozostałości pogrzebu pochowanych przed wieloma wiekami. Fascynujące jest podróżowanie po ciemnych i wilgotnych przejściach, gdzie oprócz nisz można zobaczyć napisy z imionami osób, które je kiedyś zajmowały.Ze względu na wysoką śmiertelność niemowląt w tym czasie, można zobaczyć dużą liczbę miejsc przygotowanych dla tych dzieci, a także kilka większych grobów, w których pochowano całą rodzinę. Koszt takiej wycieczki to €8 za osobę dorosłą.

 

 

 

 

10. Usta Prawdy

 

Usytuowana w portyku Santa Maria w kościele Cosmedin, Usta Prawdy są słynną na całym świecie ogromną marmurową maską, która według legendy,  gryzie dłonie tych, którzy kłamią. Ogromna legendarna rzeźba ma średnicę 1,75 metra i jest poświęcona Bogu Morza, reprezentowanemu przez męską brodatą twarz z dziurami dla oczu, nosa i ust. Według legendy mąż, który nie ufał swojej żonie, zabrał ją do Ust Prawdy, aby sprawdzić jej wierność. Kobieta zareagowała udając, że omdlała, a jej kochanek złapał ją w ramiona. Po tym kobieta zaklęła przed Ustami Prawdy, że była tylko w ramionach męża i mężczyzny, który właśnie ją złapał. Bardzo często spotyka się dużą liczbę osób w kolejce do sfotografowania z ręką w Ustach Prawdy.

 

 

 

1
2
3
4
5
PODZIEL SIĘ