9. Czy Boże Narodzenie jest zbyt komercjalizowane?

W klasycznej animacji z  1965 roku „Gwiazdka Charlie Browna”, Charlie Brown skarży się na komercjalizację świąt. Nawet jego pies, Snoopy, zostaje poniesiony przez święta, wyrzucając swoją budę z migającymi światłami, gwiazdą i ornamentami. Dzisiaj wiele osób nadal podziela frustrację Charliego Browna z powodu nadmiernego nacisku na kupowanie rzeczy.

Według ankiety Pew Research Center z 2013 roku najważniejszą rzeczą, której ludzie nie lubią w okresie świątecznym, jest komercjalizacja – 33 procent respondentów zaznaczyło to pole. Kolejne 22 procent stwierdziło, że nie jest fanami wyrzucania pieniędzy tym czasie w roku, a 10 procent nie lubi świątecznych zakupów i tłumów. Ponad dwie trzecie powiedziało, że najlepszą częścią świątecznego sezonu to coś bardzo prostego: spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Oczywiście, czasem słowa przeczą działaniom. Ta sama grupa respondentów stwierdziła, że ​​zamierza kupić prezenty (86 procent), ubrać choinkę (79 procent) i wysłać kartki świąteczne (65 procent). Tak więc, podczas gdy wielu ludzi rozpacza Boże Narodzenie jako zbyt materialistyczny sezon, wielu z nich lubi, lub przynajmniej angażuje się w to.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
PODZIEL SIĘ