3. Kanczendzonga (8598 m n.p.m.)

anczendzanga

Na brązowym stopniu podium uplasowała się Kanczendzonga. To trzeci ośmiotysięcznik świata oraz drugi w Himalajach. Znajduje się on w ich wschodniej części. Terytorialnie rozpościera się na granicy Indii oraz Nepalu. Jego nazwa to także Szczyt IX według Indyjskiej Służby Topograficznej.

Kanczendzonga ukształtowała się ze skał metamorficznych i magmowych. To bardzo charakterystyczny, wielowierzchołkowy masyw górski, oddzielony dolinami. Przy szczycie góry wyróżnić można aż cztery wierzchołki.

Trudno powiedzieć czy nazwa Kanczendzonga jest całkowicie poprawna. Używamy jej właściwie dzięki anglikom, którzy wprowadzili jaką, a nie inną transliterację (Kangchenjunga). Obowiązuje ona w krajach, gdzie język angielski jest używany jako główny język urzędowy (plus Francja).  Sama nazwa to zbitek czterech słów w języku tybetańskim:
kang – śnieg,
chien – wielki,
dzod – skarbnica,
nga – pięć.

Można zatem przyjąć, iż w wolnym tłumaczeniu oznacza to: Pięć Skarbów pod Wielkim Śniegiem. Tłumaczenie nie jest może zbyt poprawne składniowo, jednak jako takie ma sens i z grubsza wiadomo o co w nim chodzi.

Szczyt zdobywali:

-1955 – Charles Evans, George Band, Joe Brown, Norman Hardie, John Jackson, Tom McKinnon,
1973 – Eizaburo Nishibori, Yutaka Ageta, Takao Matsuda,

Polskie akcenty:

1974 –Piotr Młotecki, Wojciech Brański, Zbigniew Rubinowski, Wiesław Kłaput, Marek Malatyński, Kazimierz Olech.
[post_pagination]

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
PODZIEL SIĘ