5. Makalu (8481 m n.p.m.)
W połowie stawki uplasował się Makalu. Ten piąty co do wielkości ośmiotysięcznik świata położony jest na granicy Chin z Nepalem w Himalajach Wysokich. Około dwadzieścia kilometrów od Mount Everestu.
Ta silnie zlodowaciała góra zbudowana jest z granitów, skał osadowych oraz gnejsów. Góra posiada dodatkowy, drugi wierzchołek, nazwany zwyczajowo Makalu II o wysokości 7678 m.
Niegdyś góra była nazwana Khamba Lung od nazwy regionu, w którym się znajdowała. Obecna jej nazwa nie jest do końca jasna. Wydawać by się mogło, iż nazwa ta oznacza jedno z przydomków Siwy – maha-kala. Inne źródła mówią, że nazwa nawiązuje do wyglądu góry i oznacza Wielką Czerń.
Prawdopodobnie słowo to wywodzi się od sanskryckiego maha-kala, przydomka Śiwy. Nie ma jednak co do tego pewności. Góra ma stanowić tron bóstwa. Wyrażenie maha-kala można by również przetłumaczyć jako Wielki Czarny lub Wielka Czerń, co mogłoby się odnosić do wyglądu góry. Inna hipoteza mówi, że nazwa Makalu powstała z przekręcenia słowa Kamalu – a ściślej – Kamalung, co po tybetańsku oznacza dolinę Kamy – rzeki płynącej po północnej stronie masywu.
Szczyt zdobywali:
1955 – Lionel Terray i Jean Couzy,
Polskie akcenty:
1981 – Jerzy Kukuczka,
1982 – Andrzej Czok,
2006 – Anna Czerwińska,
2011 – Adam Bielecki, Artur Hajzer, Tomasz Wolfart.
[post_pagination]