W dzisiejszym wpisie kolejne zestawienie traktujące o największych miastach. Tym razem jednak przenosimy się na nieco bliższe nam terytoria – do Europy. Okazuje się, że i w tym przypadku będziemy mieć do czynienia z niemałymi terytoriami zamieszkałymi przez olbrzymią liczbę mieszkańców. Top 10 największych miast Europy pod względem liczby zamieszkałej ludności prezentuje się następująco.

10. Mińsk (1 921 900).

minsk-342844_1280

Wyliczankę rozpoczniemy od Mińska. To dziesiąte co do wielkości największe miasto Europy pod względem mieszkańców, a zarazem stolica Białorusi. Jego nazwa przez lata ulegała zmianie. Niegdyś nazywany był Mińskiem Litewskim. Większość badaczy jednogłośnie stwierdza, iż nazwa miasta pochodzi od rzeki Mieńka, nad którą to znajduje się miasto. Inne teorie głoszą odpowiednio, iż pochodzenie miano to powstało od handlu, jaki na tym terytorium rozkwitał jeszcze w XI wieku (wymiana, miena), a także od legendy ludowej, jakoby założycielem miasta był czarownik Mianiesk.  W którą wersję wierzyć? Trudno powiedzieć. Jednak pierwsza opcja wydaje się być najbardziej prawdopodobną, chociaż osobiście wolę wersję z dozą fantastyki 😉

Mińsk okazuje się być największym ośrodkiem gospodarczym kraju. Miasto położone na Wysoczynie Mińskiej charakteryzuje się także rozwojem kulturalnym i naukowym na bardzo wysokim poziomie.

Ciekawostką jest, iż Mińsk swego czasu był miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego I Rzeczypospolitej.

[post_pagination]

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
PODZIEL SIĘ